Menu

Søg på sitet

S&P 500 banker mod nye højder

5. september 2025

Indekset er nidoblet siden Finanskrisen
Det amerikanske S&P 500-aktieindeks er for nylig brudt op gennem kurs 6.500. Lad os sætte det i perspektiv: Indekset med de 500 største børsnoterede selskaber i USA var helt nede at vende kurs 2.200 i foråret 2020, da coronaen ramte markederne benhårdt. I dag ligger kursen næsten 200 pct. højere.

Finanskrisen i 2008/09 var endnu mere drastisk. S&P 500 kollapsede i foråret 2009 til bare kurs 700. Det var et fald på 50 pct. fra 2007. Spol frem til i dag, og indekset er nidoblet. Det svarer til en årlig stigning på ca. 17 pct.

Ingen af de andre globale hovedregioner, eller for den sags skyld danske aktier, har kunnet følge med. Styrken i USA har været ekstraordinær. Det handler først og fremmest om en IT-sektor, der har været fuldkommen ’outstanding’. Én ting er teknologierne, der har udviklet sig hastigt, og med USA som førende på mange områder. Men indtjeningen er også fulgt med i IT-sektoren som helhed. I dag er fx Nvidia verdens største AI-chip-selskab med en børsnoteret markedsværdi, der er hele 10 gange større end Danmarks årlige bruttonationalprodukt, BNP.  

Kurs 10.000 i horisonten?
For få år siden lå kurs 6.500 fjernt i horisonten. Og det lyder måske jubeloptimistisk at tænke på S&P 500 i kurs 10.000. Men det er slet ikke urealistisk, at investorerne sender kursen op på det niveau inden for en overskuelig årrække. Faktisk skal der ’kun’ en kursstigning til på godt og vel 10 pct. pro anno, hvis kurs 10.000 skal nås i 2030.

Alle er bevidste om, at de amerikanske aktier er dyre. S&P500-indekset har en såkaldt P/E-ratio på 22, hvilket betyder, at investorerne betaler 22 kroner for én krones forventet indtjening det kommende år. Det kan udfordre muligheden for større kursstigninger. Men hvis vi rent hypotetisk antager, at P/E-ratioen vil falde til 18 de kommende år, vil det kræve en årlig indtjeningsfremgang på 14 pct. at nå kurs 10.000 i 2030. Og det er altså ikke umuligt givet den radikale udvikling, vi ser inden for kunstig intelligens. AI vil fremme innovation og produktivitet – og sandsynligvis også profitabiliteten som helhed. 

AI vil fremme innovation og produktivitet – og sandsynligvis også profitabiliteten som helhed. 

- Jakob Vejlø, chefstrateg

Investér internationalt 
Nogle er dygtige til, og har måske lidt held med, at plukke enkeltaktier og tage større koncentrerede positioner i enkeltselskaber. Selvom Novo er faldet massivt, er afkastet siden foråret 2009 stadig oppe på 20 pct. pro anno. Afkastet på andre fascinerende selskaber som Microsoft ligger på 26 pct., Apple med 32 pct. og Nvidia 52 pct. årligt!

Læren for aktieinvestoren, der gerne vil have en større spredning og dermed mindre risiko, er at være investeret internationalt, herunder i USA. Kurs 10.000 anes i horisonten!



Jakob Vejlø, chefstrateg i BankInvest

Er en del af BankInvests Multi Asset-team. Jakob Vejlø har 30 års erfaring og ekspertise inden for de globale finansielle markeder. Han optræder løbende som ekspert i forskellige medier og skriver bl.a. faste indlæg til FINANS.

Materialet er produceret af BankInvest-koncernen (BankInvest) og skal anses som generel information, der ikke udgør tilbud eller opfordring til at gøre tilbud i forhold til eventuelle finansielle instrumenter nævnt i præsentationen. Formålet med materialet er at give generel information og skal ikke betragtes som investeringsanalyse, -anbefaling eller -rådgivning.

BankInvest tager forbehold for nøjagtigheden af de angivne informationer, hvad enten de er leveret af BankInvest selv eller hentet fra offentligt tilgængelige kilder, som BankInvest vurderer pålidelige. Det bemærkes, at historisk afkast- og kursudvikling ikke kan anvendes som en pålidelig indikator for fremtidig afkast- og kursudvikling. Yderligere oplysninger om BankInvest findes på bankinvest.dk.